Jesienią 1914 roku przez Galicję przetoczył się rosyjski „walec parowy”. W krwawych bojach starły się wojska Cesarstwa Austro – Węgierskiego z armią Cesarstwa Rosyjskiego. W 2024 roku obchodzimy 110 rocznicę tamtych wydarzeń. I chociaż od momentu wybuchu Wielkiej Wojny upłynął już szmat czasu, a jej wspomnienie przesłoniła kolejna wojna światowa – to pamięć od tych wydarzeniach nie zaginęła.
W miniony weekend 23-24 listopada 2024 r. w Sterkowcu i Szczepanowie odbyły się uroczystości patriotyczne których motto „Lecz Wy pozostaniecie niezapomniani…” nawiązuje do inskrypcji jaka znajduje się na pomniku centralnym cmentarza nr 273 w Szczepanowie. Na środkowej części pomnika zamontowano tablicę z niemieckim napisem, który w wolnym tłumaczeniu brzmi:
Przemijające jest to, co czyni nas wielkimi. Lecz Wy pozostaniecie niezapomniani.
Zwycięzca w życiu, wciąż pozostaje wierny wam w śmierci.
Mieszkańcy Sterkowca, Jadownik i Szczepanowa przygotowali bogaty program dwu dniowej imprezy patriotyczno-edukacyjnej obejmujący m.in.: harcerską grę terenową, uroczystości religijne na cmentarzach wojennych w Sterkowcu i Szczepanowie oraz prelekcję poświęconą walkom z listopada 1914 r. W niedzielę z kolei odbył się spacer historyczny szlakiem cmentarzy wojennych.
Pierwszym punktem w programie była harcerska gra terenowa pod hasłem „Pamiętamy o tych, którzy walczyli o naszą wolność”. Gra została poprowadzona przez druhów ze Szczepu Czarnego im. Bohaterów Państwa Podziemnego działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Jadownikach. Jej fabuła nawiązywała do wydarzeń jakie miały miejsce pod koniec 1914 r. w Szczepanowie. Uczestnicy musieli m.in. rozpoznać wojskowe symbole taktyczne, wykazać się spostrzegawczością porównując stare zdjęcia ze współczesnym stanem kościoła długoszowskiego, zakodować informację, udzielić w punkcie opatrunkowym pomocy poszkodowanemu, a także zapoznać się z wyposażeniem żołnierzy walczących stron. Swoich sił spróbowało blisko 100 osób.
O godzinie 12.00 w kościele na cmentarzu w Szczepanowie odprawiona została Msza Święta, podczas której wspólnie modlono się w hołdzie poległym żołnierzom wszystkich walczących stron. Eucharystię sprawował ksiądz prałat Władysław Pasiut – wieloletni proboszcz Parafii w Szczepanowie oraz kustosz tutejszego sanktuarium Świętego Stanisława. Wspólnie z nim modlił się ks. doktor Tomasz Janik kapelan 113 batalionu lekkiej piechoty z Tarnowa. Ks. Janik reprezentował również podczas uroczystości Wojska Obrony Terytorialnej. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe, liczne grono harcerzy i zuchów, przedstawiciele organizacji i instytucji, członkowie Koła Brzesko Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, delegaci Policji, Straży Pożarnej oraz Wojska Polskiego, samorządowcy i mieszkańcy.
Wydarzenie spotkało się z dużym i pozytywnym odzewem. Na uroczystości przybyli nie tylko zaproszeni goście z terenu Powiatu Brzeskiego, ale także goście z zagranicy.
Uroczystości uświetniło przybycie liczącej około 40 osób delegacji Wspólnoty Legionistów Czechosłowackich. W delegacji wzięli udział bezpośredni potomkowie pierwszych członków czeskiej drużyny (Ivana Čílová i Václav Petřík), a także potomkowie innych czeskich legionistów z I wojny światowej. Dodatkowo w skład delegacji weszli weterani wojenni Armii Republiki Czeskiej, uczestnicy misji ONZ lub NATO w mundurach Armii Republiki Czeskiej, członkowie klubów historii wojskowości w replikach mundurów legionistów z 1914 roku, a także podchorążowie – uczniowie liceum wojskowego w mundurach wojskowych. Podczas uroczystości maszerowali z flagą narodową Republiki Czeskiej i sztandarem Czechosłowackiej Wspólnoty Legionowej, oraz repliką historycznego sztandaru Armii Czeskiej.
Na cmentarzu wojennym nr 273 w Szczepanowie, gdzie po zakończonym nabożeństwie udali się uczestnicy uroczystości złożono kwiaty i znicze.
– Siłą sprawczą wydarzenia byli harcerze ze Szczepu Czarnego z Jadownik pod kierunkiem komendanta Bartłomieja Turleja. To jak udało mu się zachęcić do wspólnego świętowania dziesiątki harcerzy i zuchów zasługuje na najwyższe uznanie.Wyrazy podziękowania kieruję pod adresem wszystkich, którzy skorzystali z zaproszenia by wspólnie oddać hołd zarówno żołnierzom, którzy walczyli i ginęli na tym terenie w listopadzie 1914 r,., jak i naszym przodkom, którzy w 1914 r. jeszcze w szeregach zaborczych armii walczyli na frontach całej Europy.Organizacja uroczystości była możliwa dzięki wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Za udzielone wsparcie wyrażamy wyrazy wdzięczności pod adresem pani Marty Malec-Lech Członka Zarządu Województwa Małopolskiego oraz pana Ryszarda Pagacza Wicemarszałka Województwa Małopolskiego – mówi Krzysztof Bogusz – pochodzący ze Sterkowca pasjonat lokalnej historii i inicjator organizacji uroczystości rocznicowych.
—
foto; Małgorzata Sacha
foto: CSol
sterkowiec.pl
Dodaj komentarz